Ana sayfa Editörden Yavuz Baydar: Kendi çürümüşlüğünü utanmadan teşhir edip kendini kutsayan bir rezil topluluk

Yavuz Baydar: Kendi çürümüşlüğünü utanmadan teşhir edip kendini kutsayan bir rezil topluluk

PAYLAŞ

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan’ın 30 Ağustos resepsiyonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘huzuruna’ çıktığı sırada çekilen ve tartışmalara neden olan fotoğrafını gündemine taşıyan artıgerçek yazarı Yavuz Baydar, ortaya çıkan tabloyu “Siyasi egemenin önünde iki büklüm olan AYM başkanıyla, siyasi egemenle çektirdiği fotoğrafı yayınlayan Başsavcı’nın ‘yargı sizlere ömür, ruhuna el fatiha’ dedirten pozları” sözleriyle eleştirdi.

Yavuz Baydar’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Beştepe’deki fotoğraf her şeyi tek kelimeyle anlatıyordu.

Çürüme.

Bundan önceki manzarayı yine cumhurbaşkanlığı binasındaki toplantıda anayasa kitapçığının fırlatılması ardından patlak veren krizde yaşamıştık.

Türkiye’nin harcı eksik karılmış, daha sonra bozulmuş sistemi, 90’lı yılların sonunda tilt olmuştu.

Sisteme abanan siyaset sınıfı, iş dünyası, askeri ve sivil bürokrasi, medya patronları ve bilumum avanta asalakları onu sürekli çöp üreten bir mekanizmaya çevirmiş, 2001 krizini patlatmışlardı.

Beştepe resminin içinde o dönemden bazı simaların sahte gülücüklerle başköşeye davet edilmesinin elbette bu dönemin ahvaline tercüman olan bir anlamı var.

Eski ve yeni siyaset sınıfları, eski ve yeni devletin bürokrasideki temsilcileri, inanılması güç bir akıl ve izan yoksunluğu sonucunda, bu çürük, bu yolsuzluklarla, avanta ile inkarla ve insan haklarını paspas etmekle kurulu düzenin devamında mutabakat sağladılar. Tabii bu mutabakata eklenen en önemli şey, din ve milliyetçilik dozunun daha da artırılması oldu.

Son fotoğraf işte böyle bir çürümenin toplu fotoğrafıdır.

Bir yanda çakıl taşı saçmalıklarıyla ülkeyi tarumar edip çeteleri toplumun başına saran, adı yolsuzluk iddialarına karışmış bir eski başbakanın pozları.

Daha fenası, siyasi egemenin önünde iki büklüm olan AYM başkanıyla, siyasi egemenle çektirdiği fotoğrafı yayınlayan Başsavcı’nın ‘yargı sizlere ömür, ruhuna el fatiha’ dedirten pozları.

Kendi çürümüşlüğünü utanmadan teşhir edip kendini kutsayan bir rezil topluluk.

Sahteliklerle, kuşkuyla, korkuyla, güvensizlikle dolu bir maskeli balo.

Yazının tamamı için…