Ana sayfa Ekonomi TBMM Başkanı Binali Yıldırım’dan ekonomik kriz itirafı

TBMM Başkanı Binali Yıldırım’dan ekonomik kriz itirafı

Ekonomik kriz ile ilgili AKP cephesinden yeni bir değerlendirme geldi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin ciddi bir ekonomik sıkıntıyla karşı karşıya olduğunu vurguladı.

PAYLAŞ

Hürriyet gazetesinden Vahap Munyar’ın sorularını cevaplandıran Yıldırım, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) kurmaylarının ve ekonomiden sorumlu bakanların aksine reel sektörü içine alan ağır bir kriz yaşandığını söyledi.

YILDIRIM: EKONOMİK GÖSTERGELER ŞAŞTI

Yıldırım, ekonomik göstergelerin bozulduğuna dikkat çekerek, “Ciddi bir ekonomik sıkıntıyla karşı karşıyayız. Değiliz demek yanlış olur. Ekonomik sıkıntı var. İşte yaşadıklarımız ortada. Hedeflediğimiz göstergeler şaştı.” dedi.

“BU SIKINTI ÖNCEKİLERDEN FARKLI”

Ekonomik sıkıntının sebepleri üzerinde uzun uzun konuşabileceğini belirten Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sıkıntı öncekilerden biraz daha farklı. Geçmişteki kamunun içine düştüğü sıkıntıydı. Bu sefer kamu doğrudan sıkıntının merkezinde değil. Sıkıntı reel sektörde, iş aleminde.”

DÜZELME UZUN VADEDE MÜMKÜN

Ekonomideki sıkıntının kısa vadede çözülmesinin zor olduğuna dikkat çeken Yıldırım, “Düzelme sürecinin biraz uzun vadeli olacağını görmemiz lazım. Bu sıkıntının özel sektör üzerinden alınıp kamu tarafına aktarılması lazım. Çünkü reel sektör üretmeye devam etmeli. Onların bilançoları bozulmamalı.” diye konuştu.