Ana sayfa Editörden Tasarruf edilemeyecek itibara dahil mi?: Saray’a ‘konsept çiftlik projesi’

Tasarruf edilemeyecek itibara dahil mi?: Saray’a ‘konsept çiftlik projesi’

PAYLAŞ

Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker yazısında, Cumhurbaşkanlığı sarayı içerisinde yapılması planlanan çiftlik projesine dair detaylar verdi. Toker’in aktardığına göre, her biri 575’er metrekarelik salatalık, biber ve domates bahçeleri ile 340 metrekarelik saksı bitkilerinin bulunacağı alanda bir de gölet yer alacak.

Toker, “Saray’ın konsept çiftlik gider kalemlerini, 2017 Sayıştay raporunda görür müyüz?” diye sordu.

Çiğdem Toker’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisine inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın mimarı Şefik Birkiye’nin kurucusu olduğu “Vizzion-Architects” imzalı bir proje çalışması bu.
Adı: “T.C. Cumhurbaşkanlığı Çiftlik Yapıları” Haziran 2017 tarihli çalışma, “Sera-Kümes Yapıları Konsept Proje” başlığını taşıyor.
Her biri 575’er metrekarelik salatalık- biber ve domates bahçeleri ile 340 metrekarelik saksı bitkilerinin bulunduğu alanda, ihtimaldir ki organik seracılık yapılacak.
Cumhurbaşkanı ve Saray personelinin beslenmesi söz konusu olduğunda, maksimum tarımsal sağlık kurallarının gözetilmesi normal olmalı.
Atatürk’ün, bütün bir halkın kullanımına tahsis ettiği AOÇ faaliyetleri nostaljiye dönüşüp yerini “konsept çiftlik projesine” bırakırken “Çiftlik Yapıları” başlıklı alanda, bir de masallardaki gibi bir gölet göze çarpıyor. Domates, salatalık serası ile kümes projesi, tasarruf edilemeyecek itibara dahil midir?
Proje tamamlandığında -tam maliyeti artık halktan gizlenen- Saray’ın konsept çiftlik gider kalemlerini, 2017 Sayıştay raporunda görür müyüz?

Yazının tamamı için…