Ana sayfa Editörden Süryani temsilcisi: ‘Korkarım bir KHK ile Müslüman yapılacağız’

Süryani temsilcisi: ‘Korkarım bir KHK ile Müslüman yapılacağız’

PAYLAŞ

Artıgerçek yazarı Ömer Faruk Gergerlioğlu, ülkedeki son gelişmelerden rahatsız olduğunu söyleyen Mardin Süryani Birliği Başkanı Yuhanna Aktaş ile yaptığı görüşmeyi köşesine taşıdı. Gergerlioğlu, iki yıldır dini törenlerini dahi yapamadıklarını söyleyen Aktaş’ın şu sözlerini aktarıyor: ‘Korkarım bir KHK ile Müslüman yapılacağız’

Gergerlioğlu’nun yazısınının ilgili kısmı şu şekilde:

Midyatta Mardin Süryani Birliği derneği başkanı Yuhanna Aktaş ile görüşüyoruz. Ülkedeki, bölgedeki son gelişmelerden çok rahatsız, can ve mal güvenliğinden endişe ediyor. Süryani’lerin dini mekanlarının, arsalarının, vakıflarının 2008’de biten mülk edinme yasağından dolayı, önceden tüzel kişiliklere devredildiğini ve Büyükşehir yasa değişikliğinden sonra mülkünün Hazineye, kullanımının Diyanet’ e devredildiğini büyük bir üzüntüyle anlatıyor. ‘Mahkemeye başvuracağız ama Türkiye’de mahkemelerin durumunu biliyorsunuz’ diyor, ‘bu arada o alanları kullanamayacak mısınız?’ diye sorduğumda gülüyor ‘malı gasp edilen bizlere karar kesinleşene kadar buraları kullanmanıza müsaade ettik dediler’ diyor, ‘ihsan etmişler’ diyor. Bu uygulamanın kendilerinde devlete olan güven konusunda travmaya neden olduğunu, bu hatadan acilen dönülmesi gerektiğini belirtiyor.

Yuhanna bey çok öfkeli ve umutsuz, ‘hiçbir zaman bu kadar karamsarlaşmamıştık’ diyor. Geçmişte Avrupa’da yaşayan Süryanilerin bölgeye, ana vatanlarına dönmesi için yoğun çabalar sarf ettiğini, şimdi ise çocuklarını güvenlik ve eğitim için yurt dışına göndermek istediğini söylüyor. Pasaportlarını hazırlamış, bize gösteriyor ‘bana birşey olsa önemli değil ama insanın çocukları başka, onlara dayanamam’ diyor.

Geçen senelerde karikatür krizi yaşandığında çok tedirgin olduklarını, dükkanının etrafını önlem olarak polislerin sardığını ve saldırı tehdidi hissettiğini söylüyor. ‘Dini saiklerle ayağa kalkıyorlar ama ayağa kalkanları tanıyorum, dindarlıkla alakası olmayan serseri, çapulcu, ayak takımı. Müslümanlar dinlerini tanımıyor, bilmiyorlar, dinlerinin hak, hukuk, adalet gibi bizim inancımızla da örtüşen esaslarını bilmedikleri için başta siyasiler olmak üzere örgüt ve çeşitli organizasyonların yanlış yönlendirmelerine çok kolay kanabiliyorlar’ diyor.

‘Haydutluk bu’ diyor Yuhanna bey, ‘bu gasp kararına çok üzgünüz, 6000 yıldır buralarda yerleşmiş kadim bir medeniyetin insanlarıyız, bizim mallarımızı niye gasp ediyorlar ki? Biz Hristiyanlar için zaten din devleti kurmak gibi bir ideal yoktur ki, devleti güç edinme aracı, güç isteğini de zulüm olarak görürüz, evet Haçlılar işgal zihniyetiyle hareket ettiler ama biz onları eleştiriyoruz, şu anda İslam dünyasında yöneticiler nasıl ki güç isteğini kullandırıyorsa o günde Haçlılar dini siyasi emelleri için kullanarak işgalleri gerçekleştirdi. Biz kültürümüzü, dinimizi yaşamak istiyoruz’ diyor. Kapatılan ‘Mardin Süryani birliği’ derneği için kararı Yargıtay’ın bozduğunu, yerel mahkemenin kararında direnmesi üzerine son karar için Yargıtay’ın sonucunu beklediklerini söylüyor. 2 yıldır dini törenlerini yapamıyorlarmış, ülkenin halini bir felaket olarak değerlendirerek ‘Korkarım bir KHK ile Müslüman yapılacağız’ diyor.

Yazının tamamı için…