Ana sayfa Editörden “Partide tasfiye başladı, sırada kabine ve belediyeler var”

“Partide tasfiye başladı, sırada kabine ve belediyeler var”

PAYLAŞ

Hürriyet yazarı Murat Yetkin, yeniden Erdoğan’ın yeniden AK Parti genel başkanı seçilmesiyle birlikte partide tasfiyelerin başlayacağını ve sırada kabine ile belediyelerin olduğunu söyledi. Yetkin yazısında, “Cumhurbaşkanlığı danışmanları arasından bazı isimlerin bakan olarak atanabileceği konuşuluyor.” ifadelerini kullandı.

Yetkin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Erdoğan klasik siyasi lider tipi; gücü eline geçirdiği an -ki referandumla geçirdi- onun niceliğine değil, niteliğine bakıyor ve ‘Ne olur, ne olmaz, bir aksilik çıkmasın’ anlayışıyla bir an önce uygulamak istiyor. Süleyman Demirel de, Bülent Ecevit de, Turgut Özal da böyleydi; Necmettin Erbakan böyle değildi mesela. Erbakan “kadayıfın altı kızardı, üstü kızaracak” diyen tip siyasetçiydi. Erdoğan ise daha çok “Atı alan Üsküdar’a geçer”, “Demir tavında dövülür” tipi.
Parti yönetimini şekillendirmesi de buna uygun.

Şimdi sırada parti teşkilatları, belediyeler ve bakanlar kurulu var.
Ben tasfiye diyorum ama siz bu sözü sert buluyorsanız “evde bahar temizliği” gibi ılıman bir tanım da kullanabilirsiniz, fark etmez, işlem aynı.
Muhalefet partilerinin, CHP, MHP, HDP, hepsinin 15 Temmuz’dan bu yana söylediği “Hani FETÖ’nün siyasi ayağı?” sorusunun cevabı da bu süreçte verilebilir, bürokraside yargıda yapılmak isteyip yapılamayanlar da artık daha rahat yapılabilir.
Yeni dönemin alametifarikası olacak adımlar görebiliriz yakında.

Mesela bakanlar kurulunda değişikliklere gidilebileceği, Meclis dışından, belki Cumhurbaşkanlığı danışmanları arasından bazı isimlerin bakan olarak atanabileceği konuşuluyor.
Belediyeler bir gayya kuyusu. Belediyecilikten gelen Erdoğan’ın belediyelere nasıl neşter atacağı, parti içi yerel güç odaklarını nasıl disipline alacağı merak konusu…
Türkiye her bakımdan yeni bir döneme giriyor. Bu dönemin belirlenmesinde önümüzdeki altı ayın belirleyici olduğunu söyledi Erdoğan.

Yazının tamamı için…