Ana sayfa Manşet İsrail İç İstihbaratı SHIN BET: Türkiye, SADAT aracılığıyla Hamas’ın askeri kanadına yardım...

İsrail İç İstihbaratı SHIN BET: Türkiye, SADAT aracılığıyla Hamas’ın askeri kanadına yardım etti

PAYLAŞ

Hamas ajanı olmak suçlaması İsrail’de tutuklanan Cemil Tekeli hakkında yapılan incelemeyi paylaşan İsrail İç İstihbaratı Shin Bet, Türkiye’nin Hamas’ın askeri kanadına SADAT yolu ile yardım ettiğini iddia etti.

Ocak ayında, Hamas ajanı olmak suçlaması ile biri Türk vatandaşı, iki kişi İsrail’de tutuklandı. SHIN BET’e göre tutuklanan Türk vatandaşı Cemil Tekeli hukuk öğretim görevlisi ve 2012 yılında Hamas’ın üst düzey yöneticilerinden Zaher Jabarin tarafından örgüte kazandırılmış birisi.

Jabarin, Hamas’ın finans kaynaklarından sorumlu ve Batı Şeria’da eylemler gerçekleştiren Hamas’ın silahlı kanadı Salah Arouri’nin kurucusu. Esir alınan İsrail askeri Gilad Shalit ile takas edilenler arasında olan Jabarin serbest kaldıktan sonra Türkiye’ye yerleşti ve iddiaya göre örgütsel faaliyetlerini buradan yürütmeye devam etti.

1 Ocak’ta, Türkiye’de terör örgütlerine yardım etmek şüphesi ile İsrail’de tutuklanan Tekeli hakkında Shin Bet’in yaptığı incelemede Tekeli’nin, Hamas’ın terör faaliyetlerine katılmış, çoğu esir takasında serbest kalmış elemanlarına kişisel ve ekonomik yönden yardım ettiği tespit edildi.

‘TÜRKİYE, SADAT ARACILIĞIYLA HAMAS’A YARDIM ETTİ’

Shin Bet soruşturmasında ayrıca Türkiye’nin Hamas’ın askeri kanadının yapılanmasına başka unsurların yanı sıra kendisini ‘Türkiye’nin uluslararası askeri danışmanlık ve eğitim veren ilk ve tek şirketi’ olarak tanımlayan Sadat vasıtasıyla yardım ettiği öne sürüldü.

Sadat, Şubat 2012’de emekli Tuğgeneral ve şimdilerde cumhurbaşkanı danışmanlarından Adnan Tanrıverdi tarafından kurulmuş savunma alanında hizmet veren bir şirket.

İsrail istihbarat servisinin bulgularına göre Sadat, İsrail’le savaşması için bir ‘Filistin ordusu’ oluşturmak ve finanse etmek için kurulmuş bir şirket. İddiaya göre, Sadat ayrıca, dronlara ilgisi olan üst düzey Hamas yöneticilerinin Türkiye’deki bir silah fuarına katılmalarına yardım etmiş.

Geçtiğimiz günlerde Sadat Başkanı Adnan Tanrıverdi Erdoğan’la güvenlik zirvesine katıldı

KARA PARA AKLAMAK İÇİN ‘IMES’ ŞİRKETİ

Tekeli’nin sorgusunda ortaya çıkan bir başka durum ise Hamas’ın Cihad Yazmor aracılığı ile Türk yetkililer ile doğrudan temasa geçtiği. Soruşturma ile ilgili yapılan Shin Bet açıklamasında şöyle denildi: “Soruşturma sırasında Hamas elemanlarının milyonlarca dolar parayı aklayıp Gazze’ye ve başka yerlere göndermek için IMES adı altında bir şirket kurdukları tespit edildi.”

IMES şirketinin ne için kullanıldığı, Tekeli’den bir kaç gün sonra tutuklanan Filistinli Daar’am Jabarin’in sorgusunda ortaya çıktı. Daar’am Jabarin, Türkiye’deki Hamas üyelerinden topladığı yüzbinlerce avro parayı Batı Şeria’daki örgüt üyelerine transfer etmekle suçlanıyor.

‘TÜRK YETKİLİLER HAMAS’IN FAALİYETLERİNİ GÖRMEZDEN GELDİ, HATTA CESARETLENDİRDİ’

Shin Bet, Türk yetkililerin Hamas’a üstü kapalı onay verdiğini, Tekeli ve Jabarin’e verilen paranın terör örgütünün parası olduğu gerçeğini görmezden geldiklerini iddia ediyor: “Bulgular, Hamas’ın Türkiye’de yaygın biçimde askeri ve ekonomik etkinliği olduğunu gösteriyor öyle ki, Türk hükümet yetkilileri bunları görmezden geldi ve hatta bazen kendilerine yakın Türk vatandaşlarının yardımı ile bu faaliyetleri cesaretlendirdi.”

Sorgusunun ardından Tekeli, Türkiye’ye sınır dışı edilirken, Filistinli Daar’am’ın ise yakında mahkemeye çıkması bekleniyor.
Kaynak: INTERNATIONAL PRESS AGENCYTimes of Israel