Ana sayfa Editörden İhsan Çaralan: Savaş ve yağma siyasetinin ilk ekonomik faturası halka çıktı!

İhsan Çaralan: Savaş ve yağma siyasetinin ilk ekonomik faturası halka çıktı!

PAYLAŞ

Evrensel yazarı İhsan Çaralan, önümüzdeki üç yılı kapsayacak üç yıllık orta vadeli program kapsamında yapılacak zamları, ‘savaş ve yağma siyasetinin vatandaşa faturası’ olarak tanımladı.

Çaralan, “Bu zamlar Erdoğan ve AKP’nin, arkasındaki egemenlerin siyasi amaçlarının ihtiyacına uygun olarak yapılan harcamalardır” diye yazdı.

Çaralan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Masa başı tartışmalarında hep, ekonominin siyasete yön verdiği söylenir ama bu gerçeğin sadece bir boyutudur. Çünkü, son tahlilde ekonomi siyaseti belirlese de pratikte çoğu zaman siyaset, üstünde oluşturduğu baskıyla ekonomiyi yönlendirir.

Bugün siyasetin bu ölçüde öne çıktığı, “tek adam”ın ağzından çıkanın, diğer alanlar gibi ekonomide de “yasa” sayıldığı bir dönemde hükümetin izlediği iç ve dış politikanın ekonomiyi de yönlendirdiğini söylemek yanlış olmaz.

Dolayısıyla önceki gün açıklanan zam ve vergi dalgasının, sermayenin iktisatçılarının bu zam ve vergileri, bir kaçınılmazlık, “ekonominin bir gereği(!)” olarak göstermesi gerçeği açıklamak için yetemez.

Tersine bu zamları, “ekonominin bir gereği” haline getiren şey son yıllarda izlenen;

-Suriye ve Irak topraklarına asker göndermeye varan savaş politikaları, silah, mühimmat ve diğer askeri harekat masraflarının olağanüstü artırılması,

-“Terörle mücadele” adı altında maaşlı asker ve korucu istihdamının genişletilmesi,

-Komşular başta olmak üzere, selam alınıp verilen her ülkeyle girilen kavgalı dış politikanın ekonomiye getirdiği büyük yük,

-“Şan olsun”diye yapılan “Deli Dumrul projeleri”ne verilen Hazine garantisi dolayısıyla her yıl milyarlarca liranın Hazineden yandaş büyük inşaat firmalarına ödenmesi,

-“Örtülü Ödenek” harcamalarının geçmiş yıllarla kıyaslanamayacak ölçüde artmış olması… gibi tamamen siyasi amaçla, Erdoğan ve AKP’nin, arkasındaki egemenlerin siyasi amaçlarının ihtiyacına uygun olarak yapılan harcamalardır.

Yazının tamamı için…