Ana sayfa Editörden Hayrettin Karaman: “Adıyla sanıyla resmi, tek adam: Mustafa Kemal Atatürk ”

Hayrettin Karaman: “Adıyla sanıyla resmi, tek adam: Mustafa Kemal Atatürk ”

PAYLAŞ

Yeni Şafak Yazarı Hayrettin Karaman, ‘tek adamlık’ tartışmalarına, “Adı üstünde “tek adam”, peki kim bu tek adam? Mustafa Kemal Atatürk. Cumhuriyetin ilanından beri başka bir “adıyla sanıyla resmi, tek adam” var mı? Yok.” dedi.

Karaman’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Adı üstünde “tek adam”, peki kim bu tek adam? Mustafa Kemal Atatürk. Cumhuriyetin ilanından beri başka bir “adıyla sanıyla resmi, tek adam” var mı? Yok.

Hem resmi hem de fiilen tek adam Atatürk’tür; onu beğenenler, yerlere göklere sığdıramayanlar cumhuriyetin kurucusu olduğunu söyleyenler nasıl oluyor da tek adam yönetiminin cumhuriyete aykırı olduğunu ve anayasa değişirse cumhuriyetin (rejimin) de değişeceğini söyleyebiliyorlar. Demek ki, Atatürk zamanında tek adam yönetimi olmuş ve bu durum cumhuriyete de aykırı düşmemiş.

Atatürk’ünkü hem adı ve sanıyla hem de fiilen tek adam yönetimi idi. Onun iradesi dışında bir kanunun, bir icraatın, bir tasarrufun mümkün olmadığını herkes bilir.

Bir de adı demokratik cumhuriyet olup fiilen tek adam yönetimi vardır ki, Türkiye’de hem askeri dikta hem de sivil yönetimlerde bu şekli yıllarca yaşadık.

Yazının tamamı için…