Ana sayfa Editörden Hakan Albayrak: Yanılmışım. Erdoğan ciddiymiş. Tek tip elbise tuzağına doğru hızla ilerliyoruz

Hakan Albayrak: Yanılmışım. Erdoğan ciddiymiş. Tek tip elbise tuzağına doğru hızla ilerliyoruz

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 15 Temmuz sanıklarının tek tip elbise giyeceklerine ilişkin açıklamasının anlık bir tepkiden ibaret olduğunu sandığını söyleyen Karar yazarı Hakan Albayrak, “1980’li yılları yaşamış ve o dönemin acı tecrübelerinden ders almış (olması gereken) bir devlet adamının, mahpuslara tek tip elbise giydirmeyi ciddi ciddi düşünebileceğine ihtimal vermiyordum” dedi.

Albayrak, “Tek tip elbise tuzağına doğru hızla ilerliyoruz” diye yazdı.

Albayrak’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Askerî darbeye teşebbüs eden FETÖ ve müttefiklerinin yargılandığı bir davada sanıklardan birinin “Hero” (Kahraman) yazılı tişörtle duruşmaya katılması üzerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan “Artık bunları mahkemeye çıkarırken Guantanamo’da olduğu gibi tek tip elbise ile çıkaralım. Tek tip elbise!” demişti.

Doğrusu ben bunun ani bir tepkiden ibaret kalacağını, arkasının gelmeyeceğini zannediyordum. Müslümanlara işkence ile özdeşleşen -ve mahkemenin filan bulunmadığı- Guantanamo’yu müspet bir örnek gibi zikretmek, üzerinde ciddi ciddi düşünülmüş bir planın söz konusu olmadığına delaletti bana göre. Guantanamo örneği bir yana; 1980’li yılları yaşamış ve o dönemin acı tecrübelerinden ders almış (olması gereken) bir devlet adamının, mahpuslara tek tip elbise giydirmeyi ciddi ciddi düşünebileceğine ihtimal vermiyordum.

Yanılmışım. Erdoğan ciddiymiş. Tek tip elbise tuzağına doğru hızla ilerliyoruz.

Yazının tamamı için…