Ana sayfa Editörden Ergun Babahan: Türkiye bu kafayla yola devam ederse, varılacak nokta kan ve...

Ergun Babahan: Türkiye bu kafayla yola devam ederse, varılacak nokta kan ve kaostur

PAYLAŞ

Türkiye’de yaşanan hak ihlalleri ve tutuklamalara dikkat çeken artıgerçek yazarı Ergun Babahan, “Adalet aramak için yapılan yürüyüş bile Sultan’ın iznine bağlı” diye yazdı. Diktatörlüğe yol alan yüm ülkelerin bu yoldan geçtiğini hatırlatan Babahan, “Türkiye bu kafayla yola devam ederse, varılacak nokta kan ve kaostur” dedi.

Ergun Babahan’ın, “Türkiye, yoluna Libya gibi devam edemez, parçalanır” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Türkiye’nin vicdan sahibi, kritik duruş sergileyen tüm gazetecileri, siyasetçileri, kanaat önderleri zaten hapiste. Adalet aramak için yapılan yürüyüş bile Sultan’ın iznine bağlı. Yasadan söz etmiyor, ‘İzin veririm’ diyor. Hukukun, yasanın bittiğinin, tek adam yönetiminin başladığının açık itirafı. Sonra da diktatör diyenlere kızıyor.

Diktatörlüğe yol alan tüm ülkeler bu yoldan geçti. Kendi halklarına zulüm ederek dünyanın nefretini üzerlerine topladılar. O yüzden, sonradan ortaya çıkan felakete rağmen kimse Saddam’ın, Kaddafi’nin yabancı güçler aracılığıyla devrilmesine tepki göstermedi.

Türkiye, bu yola dönüşü olmayacak şekilde girmeye hazırlanıyor. Avrupa Parlamentosu’nun dünkü kararı, Türkiye’nin Batı sistem ve değerlerinden kopuşunun bir başka göstergesi.

Ancak görünen gerçek ortada: Türkiye bu kafayla yola devam ederse, varılacak nokta kan ve kaostur.

Bugünün koşulları açısından Kemal Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet yürüyüşü, karamsarlığa kapılan insanlar için bir umuttur. Görüşü, inancı, etnik kökeni ne olursa olsun her kesimden insanın hukuk, demokrasi ve adalet için bir araya gelebildiğini ispatıdır.

Bu ittifakta ısrar etmek ve barışçı, demokratik eylem biçimlerini çoğaltmak gerekir.

Türkiye’nin tek umudu, geniş kitlelerin demokrasi ve adalet talebinde birleşmesi ve Avrupa Birliği yoluna geri dönmesidir. Tersi, felakettir.

Yazının tamamı için…