Ana sayfa Editörden Emin Çölaşan mağdur kadının mektubunu köşesine taşıdı: Eşim evde olmadığı için onun...

Emin Çölaşan mağdur kadının mektubunu köşesine taşıdı: Eşim evde olmadığı için onun yerine beni gözaltına aldılar

PAYLAŞ

Sözcü yazarı Emin Çölaşan Şakran Cezaevi’nden kendisine gönderilen bir mağdurun mektubunu köşesine taşıdı. Çölaşan’ın aktardığı mektupta, eşi evde bulunamadığı için kendisi gözaltına alınan Fadime Özkan’ın yaşadıkları anlatılıyor.

Çölaşan’ın yazısında yer verdiği mektup ve Fadime Danışman’ın hikayesi şu şekilde:

“Gönderen Fadime Danışman. Bir annenin dramı. Size Şakran Kadın Cezaevi’nden yazıyorum. İsmim Fadime. 12 gündür cezaevindeyim. Ev hanımı ve üç çocuk annesiyim. Eşim Eğitim‐Sen üyesi sekiz yıllık öğretmen. Yedi ay önce açığa alındı. İlk üç ay boyunca okuldaki bütün öğretmen arkadaşları eşim hakkında şahitliğe çağrıldı. Ancak hiçbirinden FETÖ’cü olduğuna dair bir yanıt alınamadı.
Hesapları incelendi. En ince ayrıntısına kadar soruşturma geçirdi. Üç ay dolunca da Milli Eğitim’den çağrılıp ‘Sizin FETÖ’cü olduğunuza dair bir delile rastlamadık ve delil yetersizliğinden iki ay daha açıkta kalacaksınız’ denildi. Bu söyleneli de dört ay oldu. Yaşadığımız maddi sıkıntının boyutunu tahmin edersiniz. Üç çocuk, evimiz kira ve ben ev hanımıyım.”
* * *
“27 Nisan gecenin saat 2’sinde kapının öfkeyle çalmasına fırladım yataktan. Karşımdaki polisler eşimi soruyordu. Eşim evde olmayınca öfkelendiler ve savcıyı aradılar. Benim TC numaramı verip hakkımda yakalama kararı çıkardılar. Eşim evde olmadığı için onun yerine beni gözaltına aldılar. Telefonuma el koydular. İzin verseler eşimi arayacağım ve gelecek. Lâkin bana fırsat vermediler. Ben yalvardım ‘Bekleyin eşim gelsin, onu götürün. Üç çocuğum var ve bırakacak kimsem yok’ dedim.

Bana sürekli bağırıp çağırıyorlardı ‘Topla çocukları, Çocuk Esirgeme’ye bırakacağız’ diye.”
* * *
“Sekiz aylık bebeğimi (yanıma) alarak çıktım memurlarla (polislerle). Geride biri üç, diğeri altı yaşında iki çocuğumu komşuya bırakıp (çıktık). İfade verip döneceğimi zannediyordum.
Lakin 36 saatlik gözaltı ve 15 saatlik meşakkatli (zor geçen) bir adliye bekleyişinden sonra sekiz aylık bebeğimle birlikte tutuklandım. Bakıma muhtaç iki küçük yavrumu dışarıda bırakarak ve üstelik eşimi de gözaltına almalarına rağmen.”
* * *
“Anneanne ağır kalp ve tansiyon hastası. Babaanne birçok rahatsızlığından dolayı defalarca ameliyat geçirdi. Bununla beraber, evinde bakmakla yükümlü olduğu üç engelli var. Biri yatalak, ikisi görme engelli. 12 gündür çocuklarım ne durumda, bilmiyorum. Oğlum romatizma hastası. Ciddi bakıma ihtiyacı var. Kendim astım hastasıyım. (Cezaevi koğuşundaki) Sekiz aylık bebeğimin dört gündür ateşi düşmüyor ve ciddi sindirim problemi yaşıyor. Lütfen sesimizi duyun ve duyurun Emin Bey. Tahliye olmamız için Kadir Topbaş’ın damadı mı olmamız gerekiyor?..”