Ana sayfa Manşet Collina, Cüneyt Çakır’a destek verdi

Collina, Cüneyt Çakır’a destek verdi

Dünya Kupası’nda son 16 turu tamamlandı ve çeyrek final serisi başladı. Çetin mücadeleye sahne olması beklenen maçlarda en büyük görev yine hakemlere düşecek. Final için adı geçen Cüneyt Çakır’a ise en büyük destek Pierluigi Collina’dan geldi.

PAYLAŞ

Çeyrek final maçlarının hakemleri açıklandıktan sonra, iki yarı final, bir final ve bir üçüncülük karşılaşması için düdük çalacak isimlerde merak edilmeye başlandı. Aslında en büyük heyecan finali kimin yöneteceği üzerine. FIFA Hakem komitesinin bu müsabakalar için düşündüğü dört isim bulunuyor.

İspanyol Antonio Miguel Lahoz, Sloven Damir Skomina, Türkiye’den Cüneyt Çakır ve Rus hakem Sergei Karasev. Rusya’nın yarı finale kalması halinde Karasev’in maç alması oldukça zor görünüyor.

CÜNEYT ÇAKIR AVANTAJLI
Dünya Kupası’nda Fas-İran ve Nijerya-Arjantin maçlarını yöneten Çakır özellikle Nijerya-Arjantin maçındaki kararı ile dikkat çekmişti. VAR’ın uyarısı ile elle oynama pozisyonuna tekrar bakan tecrübeli hakem, VAR’a uymayarak turnuvanın kalan maçları içinde bir kapı açtı.

VAR’ın her kararının doğru olmayabileceğine hükmetti. Futbolun doğal akışına uyarak kafadan sekip gelen topu penaltı olarak değerlendirmeyen Cüneyt Çakır bu konuda takdir de edildi.

Hatta FIFA Hakem Komitesi Başkanı Pierluigi Collina, Çakır’ın verdiği bu kararı “Bu, asla tartışılmayacak bir pozisyon. Hakem son derece doğru karar verdi” ifadelerini kullanarak önünü açtı. Aksi takdirde Çakır’da evine dönen hakemler listesinde yer alacaktı.

KARİYERİ FİNAL İÇİN YETERLİ
Cüneyt Çakır, 2012-2016 Avrupa Şampiyonası ve 2014-2018 Dünya Kupası’nda düdük çaldı. 2016 Olimpiyat Oyunları’nda görev aldı. Şampiyonlar Ligi’nde bir final yönetti. Avrupa ve Dünya kupasında yarı final yönetti.

Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi’nde 5 kez yarı final maçlarını başarılı bir şekilde idare etti. FIFA’nın geriye bıraktığı 4 hakem içinde kariyer olarak en başarılısı 41 yaşındaki Çakır.

Rusya’da yarı final yönetmesine neredeyse kesin olarak bakılan Çakır’ın adı final için de geçiyor. Hatta diğer 4 hakem içinde yüzde olarak en yüksek orana sahip.

Eski MHK Başkanı Mustafa Çulcu, “Collina’nın Arjantin-Nijerya maçındaki Rojo’nun tartışılan pozisyonu için, “Çakır doğru karar verdi” diyerek tam destek vermesi, turnuvadaki maç trafiği, kariyeri ve performansı göz önüne alındığında finalin tek ismi Cüneyt Çakır’dır.” yorumunda bulundu.

ÇAKAR: SÜRPRİZ OLMAZ
Ahmet Çakar ise “Dünya Kupası finalleri sadece hakemin o andaki formu değil, özgeçmişi, mazide yaşadığı başarılar ve tabii ki FIFA politikası ile ilgili. Son iki dünya kupası finalini Avrupalılar yönetti. Şimdiye kadar final yönetmemiş tek bir kıta konfederasyonu var. O da Asya. Ben finali Avrupa’dan değil de Avrupa dışındaki bir kıtadan bir hakemin yöneteceğini düşünüyorum. Eğer iş sırf hakemlik olsaydı pek tabii ki Cüneyt Çakır’ın yönetmesi asla sürpriz olmaz.” ifadelerini kullandı.

Çakar’ın Asya kıtasından bir hakem yönetebilir düşüncesine ise en yakın isim olarak son 16 turunda Almanya-Meksika maçını yöneten ve evine dönmeyen İranlı Ali Rıza Faghani ve Rus hakem Sergei Karasev bulunuyor.