Ana sayfa Editörden “900 IŞİD militanının Türkiye’ye döndüğü ve halen aramızda olduğu tahmin ediliyor”

“900 IŞİD militanının Türkiye’ye döndüğü ve halen aramızda olduğu tahmin ediliyor”

PAYLAŞ

Hürriyet yazarı Murat Yetkin, ABD merkezli araştırma kuruluşu The Soufan Center’ın, IŞİD saflarında savaşmaya giden ve 2016-2017 yıllarında ülkelerine dönen yabancı savaşçılara ilişkin araştırmasına değindi.

Araştrmaya göre, Türkiye’den savaşmak için Suriye ve Irak’ta IŞİD saflarına katılan militan sayısının 1500 olduğunu söyleyen Yetkin yazısında, “Ancak Türkiye bir başka ölçüye göre bu listenin başında yer alıyor. Suriye ve Irak’ta IŞİD adına savaşıp da ülkelerine geri dönenler arasında Türk pasaportu taşıyanlar birinci sırada: yaklaşık 900 IŞİD militanının Türkiye’ye döndüğü ve halen aramızda olduğu tahmin ediliyor.” ifadelerine yer verdi.

Murat Yetkin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Merkezi ABD’de bulunan The Soufan Center isimli araştırma kuruluşu geçenlerde Suriye ve Irak’ta IŞİD saflarında savaşmaya giden ve 2016-2017 yıllarında ülkelerine dönen “yabancı savaşçı” da denilen teröristlerin tahmini sayılarını açıkladı.

Bu listede birinciliği 3,400 küsur militanla Rusya Federasyonu alıyor. Tabii Rusya pasaportu taşıyan Orta Asya ve Kafkas haklarından militanlar ağırlıkta, Özbekler, Çeçenler gibi.

Onu 3,200 küsur militanla Suudi Arabistan, 3,000 ile Ürdün, 2,900 ile Tunus, 1,900 ile Fransa ve 1,600 küsurla Fas izliyor. Bu militanların Arap ülkelerinden o kadar olmasa da, özellikle Avrupa, Kuzey Amerika, Rusya ve Orta Asya’dan gelenlerinin ciddi bir kısmının Türkiye üzerinden Suriye’ye geçiş yaptığı öne sürülüyor.

Türkiye’den savaşmak için Suriye ve Irak’ta IŞİD saflarına katılan militan sayısı ise bu araştırmada yaklaşık 1,500 olarak verilmiş. Bu tahmin daha önce Türk Dışişleri kaynaklarınca yapılan tahminlere pek aykırı değil, az çok örtüşüyor.
Türkiye’yi Almanya, İngiltere, Belçika, İsveç ve ABD vatandaşı teröristler izliyor.

Ancak Türkiye bir başka ölçüye göre bu listenin başında yer alıyor. Suriye ve Irak’ta IŞİD adına savaşıp da ülkelerine geri dönenler arasında Türk pasaportu taşıyanlar birinci sırada: yaklaşık 900 IŞİD militanının Türkiye’ye döndüğü ve halen aramızda olduğu tahmin ediliyor.

Yazının tamamı için…