Ana sayfa Manşet Flynn, ABD’deki lobi faaliyetlerini yürütmek için Türkiye’den 530 bin dolar almış

Flynn, ABD’deki lobi faaliyetlerini yürütmek için Türkiye’den 530 bin dolar almış

PAYLAŞ

Tump’ın istifa etmek zorunda kalan Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn’ın Türkiye’den para aldığı resmen kanıtlandı. AP, konunun tüm detaylarını haberleştirirken, Flynn’ın ABD Adalet Bakanlığına, Türk hükümeti için 530 bin dolar karşılığında lobici olarak kayıt yaptırdığı ve Türkiye’den para aldığını kabul ettiği ortaya çıktı.

RUSYA İLİŞKİLERİ NEDENİYLE İSTİFA ETMİŞTİ

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, bu göreve gelmeden önce Rusya’nın Washington Büyükelçisi Sergey Ivanovich Kislyak ile yaptığı telefon görüşmesinde “Rusya’ya yaptırımların kaldırılmasını” konuştuğu yönündeki iddialar üzerine görevinden istifa etmişti.

Korgeneral Micheal Flynn’ın sahibi olduğu şirketin lobicilik faaliyetleri karşılığında Türk işadamlarından para aldığı iddia edilmişti. Söz konusu iddialar yaşanan, yeni gelişmelerin ardından netlik kazandı.

TÜRKİYE’DEN 530 BİN DOLAR ÖDEME

Flynn’in danışmanlık şirketi Flynn Intel Group Inc., daha önce bir Türk iş adamının sahip olduğu bir şirkete yönelik çalışmalarını Kongre’ye bildirmişti. Fakat Amerikan Adalet Bakanlığı’na bu konuyla ilgili ayrıntılı olarak başvurmamıştı. Büyük tartışmalara neden olan bu durumun ardından Adalet Bakanlığı’na sunulan yeni dosya, Flynn’in firmasına Türkiye’den 530 bin dolar ödendiğini gösteriyor.

Associated Press’in haberine göre Flynn, ABD Adalet Bakanlığına, Türk hükümeti için 530 bin dolar karşılığında lobici olarak kayıt yaptırdı. Haberde, bu ücreti ödeyenin ‘Türkiye hükümeti’ olabileceği vurgulandı. Flynn’ın avukatı, iddiaları doğruladı.

Flynn, Türk işadamı Ekim Alptekin’in Hollanda merkezli bir şirketi tarafından tutulduğu ve bunun için 100 bin dolar civarında para verildiği konuşulmuştu. AP’nin verdiği bilgilere göre bu para 530 bin dolara çıkmış durumda. Öte yandan Türk işadamı Ekim Alptekin ise Flynn’ın bu iddialarına katılmadığını belirtti.

Ajans, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nin de konuyla iglili soruları cevapsız bıraktığını belirtti.

Trump, kilit önemdeki yönetim görevlilerini Rusya’nın ABD büyükelçisiyle olan temaslarını yanılttığı için Flynn’i geçen ay kovmuştu. Böylece Flynn, ancak Beyaz Saray’daki resmi görevinden atıldıktan sonra Türkiye lobicisi olduğunu kabul etmiş oldu. Flynn’in Beyaz Saray’dan atılsa da, Türkiye adına lobici olarak devam edeceği görüdüğünde, Flynn’in Trump yönetimine lobi yapmaya devam edeceği ortaya çıktı.

‘GÜLEN İADE EDİLMELİ’ DEMİŞTİ

Flynn, ABD Başkanlık seçimlerinin yapıldığı gün The Hill sitesinde yayımlanan makalesinde, ABD hükümetinin Fethullah Gülen’i ülkede barındırmaması gerektiğini savunarak, Barack Obama yönetimine sert eleştiriler yöneltmişti. Makalede, Gülen ‘Türkiye’nin Usame bin Ladin’i’ olarak nitelendiren Flynn, 15 Temmuz askeri darbe girişiminin de ‘Türkiye’nin 11 Eylül’ü’ olduğunu belirtmişti.