Ana sayfa Gündem Sokağa çıkma yasakları vaka sayısını düşürmedi

Sokağa çıkma yasakları vaka sayısını düşürmedi

Normalleşme kapsamında atılan adımlarda yapılan hatalar, sokağa çıkma yasağına rağmen vaka sayısının artmasına sebep oldu.

PAYLAŞ

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile Şeker Bayramı nedeniyle toplsmda sekiz gün sokağa çıkma yasağı vardı. Ancak bu dönemde coronavirus vaka sayısında değişim olmadı, aksine arttı.

Vaka sayısı az olsada, test sayısı ve oran ölçüldüğünde iki kat artış var. 23 Mayıs’ta 40 bin 178 olan test sayısı önceki gün nerdeyse yarı yarıya düşerek 21 bin 43 oldu. Vaka sayısı ise 23 Mayıs’ta bin 186 olarak açıklanırken dün bin 35 yeni vaka bildirildi.

EN ÖNEMLİSİ KORUNMA YÖNTEMİ

BirGün’e konuşan Enfeksiyon Uzmanı Melahat Cengiz’e göre vaka oranının artma sebebi ‘normalleşme’ adımları. Cengiz ‘normalleşme’ sürecinde yapılan birtakım hamlelerin vaka oranını artırdığını söyledi.

Toplum sağlığı açısından korunma yöntemlerinin önemli olduğunu belirten Cengiz,“Hangi bölgelerde, hangi kesimlerde ve hangi yaş grupları olduğuna, demografik yapılarına göre değerlendirilip; o bölgelerin ‘normalleşme’ süreçlerine müdahale edebilmek lazım. Hastanelerdeki sayılar azaldı, yoğun bakımdaki hastalar azaldı, desteklenen tedavilerle ölüm rakamlarımız düştü, bu anlamda yavaş yavaş geriliyoruz diye belirleniyor.

Hastanelerde gerçekten sayısal anlamda düşüş yaşandı. Vakaları buna göre takip etmek lazım. Bazı yerlerde önlem almak gerekiyorsa o alanların kapatılarak önlem alınması ve hangi bölgelerde birikim varsa oralarda doğru izolasyon gerekiyor. En önemlisi korunma yöntemidir. Toplum sağlığı açısından da gerekli olan, yapılması gereken budur. O anlamda bu süreci iyi değerlendirmek lazım. Yoksa ‘normalleşiyoruz, şurayı da açalım’ demenin bir esprisi yok” dedi.

AVRUPA’DA VAKA ARTIRAN 5 ÜLKEDEN BİRİ TÜRKİYE

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge, düzenlediği basın toplantısında, son 2 haftada Avrupa’da kümülatif olarak vaka sayısını en çok artıran 5 ülke arasında Türkiye’yi de saydı.

Son 14 gün içerisinde Avrupa bölgesindeki vaka sayısının yüzde 15 arttığını açıklayan Dr. Kluge, “Avrupa’daki vaka sayısı küresel vakaların yüzde 38’ine denk geliyor ve Avrupa’daki ölümler dünya çapındaki ölümlerin yüzde 50’sine denk geliyor. Vaka sayısı en çok artan ülkeler Rusya, Birleşik Krallık, Türkiye, Belarus ve İtalya. İspanya, İtalya, Birleşik Krallık ve Fransa’daki ölümler, Avrupa’daki ölümlerin yüzde 72’sine denk geliyor” ifadesini kullandı.