Ana sayfa Editörden Nihal Bengisu Karaca: İhraçlarla ve açlıkla karşı karşıya gelenler kendilerini koruyamıyor

Nihal Bengisu Karaca: İhraçlarla ve açlıkla karşı karşıya gelenler kendilerini koruyamıyor

PAYLAŞ

Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca, devletin OHAL’le pekiştirdiği gücünü bir süredir varlığını tehdit etme potansiyeli taşıyanlara karşı dahi kullandığını söyledi. Karaca yazısında, ihraçlarla ve açlıkla karşı karşıya kalanların devlete karşı kendini koruyamadığı yorumunu yaptı.

Karaca’nın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Devlet elbette 15 Temmuz’u yapanlarla da hesaplaşacak. Ancak bir süredir, OHAL ile pekiştirilmiş gücünü sadece varlığını tehdit edenlere değil, “tehdit etme potansiyeli” taşıyanlara karşı da kullanıyor görünümü veriyor.

Devlet kendisini koruyabiliyor, ama milletin güvenliğine ve esenliğine zarar vermekle itham edilenler ve bu nedenle gözaltılarla, uzun tutuklulukla, ihraçlarla ve açlıkla karşı karşıya gelenler kendilerini koruyamıyor. Seslerini yükseltseler bile; toplumun kamplara bölündüğü bir vasatta bu ses karşı kıyıya ulaşmıyor, kendi kampının, mahallesinin içinde kalıyor. Kamplara ayrılmış bir toplum, kampları arasına duvar örülmüş bir toplum olmaya doğru gidiyor.

Mevcut tablo, o tabloyu dert edinenlerin kafasının karışmasına yol açıyor.

Soru şudur: FETÖ’nün 30 dava açtığı Sözcü Gazetesi patronu ve gözaltına alınan çalışanları FETÖ’cülükten içeri alınabiliyorsa, bu ülkede kim FETÖ’cü suçlamasıyla karşı karşıya kaldığında “Yanlış yapıldığını, FETÖ’cü olmadığını” ispat etmekte başarılı olabilir?

El cevap: Kimse.

Yazının tamamı için..