Ana sayfa Editörden Murat Belge: Bu iktidarın cephanesi buraya kadar

Murat Belge: Bu iktidarın cephanesi buraya kadar

PAYLAŞ

Hollanda ile başlayıp Almanya ile devam eden ve Zarrab olayıyla zirveye taşınan dış dünyadaki olumsuz AKP algısını değerlendiren T24 yazarı Murat Belge, AKP iktidarının yaşanan gelişmeler karşısında söyleyeceği başka söz ve topluma sunacağı başka açıklamanın olmadığını söyledi Belge, “Cephane buraya kadar” yorumunu yaptı.

Murat Belge’nin yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

AKP’nin hoşlanmayacağı rüzgârların önce yurt dışında esmeye başlayacağı belliydi. Ben de bunu söylüyor ve yazıyordum. Ancak, “hoşlanmayacağı” derken, buna ihtiyat payı bırakmak gerekiyor. AKP “idame-i iktidar” eylemesini gerilime bağlama yolunu seçtiği için, ülkedeki gerilim ortamını yurt dışında gerilimle birlikte götürmekten pek de şikâyetçi değil. Orada egemen olan dünya görüşü gereği, “dış düşman” önemli bir ihtiyaç maddesi. AKP bu “madde”yi elde etmekte fazla güçlük çekmedi. Ancak, şimdilerde, dozun fazla kaçabileceği ihtimali belirdi.

Hollanda, Almanya derken, Amerika’yla da ilişkiler şeker-renk olmaya başladı. Ama “bizi anlamayan”, gösterdiğimiz olağanüstü gelişmeden “korkan” ya da “haset duyan” ve buna benzer nedenlerle bize “cephe alan” ülke sayısı bu saydıklarımdan ibaret değil. Türkiye, AKP iktidarı ve onun dediği dedik kaptanının kumandasında, kendini dünyada ciddi bir şekilde izole etti.

Türkiye’nin bu politikalarının Almanya’da Sosyal – Demokratlar’dan veya Yeşiller’den destek bulması mümkün değildi elbet. Ama Tayyip Erdoğan politikası ve söylemi ihtimal dahilindeki tek müttefik Merkel’i ve sağ kanadı da kendisine karşı mobilize etti. Ve bu tavır alış belli ki ciddi. Burası böyle gittikçe orası da öyle gidecek.

Amerika’da Trump’ın kazanması burada AKP’li çevreleri pek mutlu etmişti. Şüphesiz, Clinton’un kazanmasından çok daha “elverişli” bir sonuç oldu. Ancak o da bekleneni vermeyecek gibi görünüyor.

AKP iktidarı Reza Zarrab’ı “memleketine faydalı” bir şahsiyet olarak kabul etmişti. Amerika’da adamı görür görmez tutukladılar. Bunu herhalde kendisi de tahmin ederdi. Ne gibi “daha büyük korkular” nedeniyle bu kararı verdiğini bilmiyoruz. Derken Amerika işi bakan hakkında tutuklama kararı verme aşamasına getirdi. Buradaki zevat bunun bir “FETÖ – komplo” (“fait – accompli”nin bir çeşidi olsa gerek) olduğunu söyleyerek kara mizah türüne bir katkıda daha bulundu.

Tayyip Erdoğan’ın “adam dövme” görevini Amerika’da da yerin getirerek sebatlarını kanıtlayan muhafızları hakkındaki tutuklama kararı da bir başka “FETÖ – komplo” oldu herhalde. Böylece FETÖ Trump’tan da önce davranarak Amerika’nın adalet sistemini sabote etmeye başladı.

Bu gibi gelişmeler karşısında “FETÖ’nün işi” diye mazeret uydurmak, tersine bir biçimde de olsa, “FETÖ’den medet ummak” oluyor ve elbette ki kimseyi ikna etmiyor. Ama bu iktidarın bu olaylar karşısında söyleyeceği başka söz, topluma sunacağı başka açıklama yok. Cephane buraya kadar.

Yazının tamamı için…