Ana sayfa Editörden Mahçupyan: Gülen cemaati iç yapılanmasının bir terör örgütüne dönüşmesi İslami muhafazakârlar için...

Mahçupyan: Gülen cemaati iç yapılanmasının bir terör örgütüne dönüşmesi İslami muhafazakârlar için büyük bir travma

PAYLAŞ

Karar yazarı Etyen Mahçupyan, Gülen cemaati iç yapılanmasının hiyerarşik bir terör örgütüne dönüştüğünü ve bunun İslami muhafazakarlar için büyük bir travma olduğunu söyledi.

Gülen grubuyla mücadelenin kendi içerisinde ayrı bir travmaya dönüştüğü görüşünü savunan Mahçupyan, “Çünkü işin asıl örgütleyici failleri yakalanamamış ve AK Parti bünyesine sızan uzantılar ile bir yüzleşme yaşanmamışken, on binlerce insan sırf bir banka hesabı veya farkında bile olmadığı bir telefon uygulaması nedeniyle tutuklanabiliyor” dedi. Mahçupyan, söz konusu travmanın yansımalarının ise AK Parti’yi militanca savunanlarda gözlemlendiğini söyledi.

Etyen Mahçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Gülen cemaati iç yapılanmasının hiyerarşik bir terör örgütüne dönüşmesi İslami muhafazakârlar için büyük bir travma. Hemen herkesin bir yakını, tanıdığı veya dostu cemaat üyesiydi ve şimdi her birinin darbe girişimi ile ne derece ilintili olduğuna, olayı önceden bilip bilmediğine dair kuşkular yaşanıyor. Öte yandan ‘FETÖ ile mücadele’ kendi içinde ayrı bir travmaya dönüşmüş gözüküyor. Çünkü işin asıl örgütleyici failleri yakalanamamış ve AK Parti bünyesine sızan uzantılar ile bir yüzleşme yaşanmamışken, on binlerce insan sırf bir banka hesabı veya farkında bile olmadığı bir telefon uygulaması nedeniyle tutuklanabiliyor…

Bu iki yönlü travmanın etkisi gelecekte de sürecek. Yüzleşme olmadıkça da ‘FETÖ ile mücadele’ sonuçlanmayan ve durdurulmasından korkulan bir süreç haline gelecek. Birikmekte olan adaletsiz uygulamaların ceremesinden çekinilecek ve hesap sormamış olanlardan hesap sorulması aşamasına gelinmekten kaçınılacak.
….
Travmanın yansımalarını AK Parti’yi militanca savunma derdinde olanlarda gözlemliyoruz. FETÖ ile mücadeleye hakkaniyet ilkesi açısından bakamıyorlar, teröristlerle cemaat çevresine dahil olmuş kişileri birbirinden ayıramıyorlar, tanımadıkları insanlar hakkında tanıyormuş gibi fikir serdediyor ve onların yüreklerini ya da zihinlerini okumuş gibi yazıp çiziyorlar. Aslında psikolojik nedenlerle Gülen cemaatinin tümüyle darbeci olmasını istiyor, dolayısıyla intikamcı bir pozisyona gelmeden rahatlayamıyorlar. Yaşananların geçmişi ile bugünü, sosyolojisi ile siyaseti arasında ayrım yapma kapasitesi gözükmezken, serinkanlılık ve nesnellik de hak getire… Böylece yüz binlerce insanı ‘FETÖcü’ yapıyorlar ve bunların kahir ekseriyeti kendi insanları!

Yazının tamamı için…