Ana sayfa Editörden “Hepsini Türkiye korkusu sarmış. Oysa bizim Viyana’yı yeniden kuşatma gibi bir hesabımız...

“Hepsini Türkiye korkusu sarmış. Oysa bizim Viyana’yı yeniden kuşatma gibi bir hesabımız yok!”

PAYLAŞ

Yeni Şafak Yazarı İbrahim Karagül, bütün Avrupa’nın Türkiye’yi durdurma telâşına düştüğünü iddia etti. Referandum öncesi Avrupa ülkelerinin uyguladıkları yasaklara da değinen Karagül, “Hepsini bir Türkiye korkusu sarmış” dedi.

Karagül’ün yazısının ilgili kısmı şöyle:

Şimdi devletten devlete cepheler şekillendirip, Türkiye ile aralarına kalın duvarlar örmeye çalışıyorlar. Eskiden gazete manşetleri üzerinden söylediklerini şimdi kendi Başbakanlarıyla söylüyorlar. İç politikaları, seçim kampanyaları, medya tartışmaları, entelektüel kavgaları Türkiye üzerinden yürüyor.

Bütün askeri/güvenlik stratejilerinin merkezinde Türkiye var, ülkemizin öncülük ettiği yeni siyasi dalganın durdurulması var. “Türkiye’yi durdurmak” en büyük hedefleri haline geldi. Avrupa’nın, Atlantik ekseni ülkelerin, büyüyen, güçlenen Türkiye’yi sınırlamak, dizginlemek, kontrol altına almak gibi meselesi var.

Türkiye bütün bunlara rağmen yoluna devam ediyordu. Erdoğan da yerindeydi, AK Parti de, o büyük tarihi yürüyüşü devam ettiren kadrolar da.. Millet çok daha güçlü bir şekilde bu tarih yürüyüşünün arkasındaydı. Yüzlerce yıllık siyasi tarihin 21. yüzyıl hesaplaşması yaşanıyordu ve biz, yüz yıl önce dağılan bir ülke olmaktan yüz yıl sonra yeniden yükselen ülke olabilmiştik.

Bundan önceki müdahaleler Türkiye’yi yeniden kontrol altına almaya, küçültmeye, sınırlandırmaya, yönetilebilir alana çekmeye dönüktü. Referandum meselesinde gördüğümüz tablo ise farklı. Hepsini bir Türkiye korkusu sarmış. Kontrol altına almak yerine etkisini azaltmaya çalışıyor, savunmaya geçiyorlar. Bu da Türkiye’nin ne kadar güçlendiğinin göstergesidir.
Oysa bizim Viyana’yı yeniden kuşatma gibi bir hesabımız yok!”