Ana sayfa Editörden Fehmi Koru: Merhamet duygusunun zayıfladığı, öç alma arayışın ön plana çıktığı bir...

Fehmi Koru: Merhamet duygusunun zayıfladığı, öç alma arayışın ön plana çıktığı bir dönemden geçiyoruz

PAYLAŞ

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın başlattığı ve 106. gününe giren açlık grevine dikkat çeken Fehmi Koru, Gülmen ve Özakça için “Yarın öbürgün ölüm veya ölümden beter bir duruma düştükleri haberi gelirse şaşırmayalım” dedi.

Mehrhamet duygusunun zayıfladığı ve öç alma arayışının ön plana çıktığı bir dönem yaşandığını söyleyen Koru, “Öyle olmasaydı, eylemin muhatabı siyasilerin, muhalif konumda oldukları zaman dilimlerinde benzeri eylemlere verdikleri anlayışa dayalı olumlu tepkileri bugün de görürdük.” diye yazdı.

Koru’nun yazısının ilgili kısmı şöyle:

Açlık grevi, sonu ölümle bitebileceği için, tasvip edilecek bir hak arama yöntemi değildir. Zaten mesajlarını vermek için bu yönteme başvuranlar da, sonunda ölüm olduğunu bilerek eyleme girişmez. Muhatapları kendilerine kulak verir ve fazla ileri gidilmeden eylem sona erer.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça KHK ile görevlerinden alınmış iki genç insan. Biri akademisyen, diğeri öğretmen. Açlık grevi eylemine başvuranlar için kritik eşik sayılan 100 günü aşmış durumdalar, 105. gündeler; ancak muhataplarından derin bir sessizlikle karşılaşmış görünüyorlar. Yarın öbürgün ölüm veya ölümden beter bir duruma düştükleri haberi gelirse şaşırmayalım.

Merhamet duygusunun zayıfladığı, öç alma arayışın ön plana çıktığı bir dönemden geçiyoruz. Öyle olmasaydı, eylemin muhatabı siyasilerin, muhalif konumda oldukları zaman dilimlerinde benzeri eylemlere verdikleri anlayışa dayalı olumlu tepkileri bugün de görürdük.

Yine de görmek istiyorum.

Bu iki genç insanın durumlarının onların ileri sürdüğü gibi haksız bir tasarruf ile ilgili olup olmadığını tespit herhalde zor olmasa gerek. Bu tür tasarrufları değerlendirmek için oluşturulmuş yedi kişilik heyet ilk gündem maddesi olarak Gülmen ve Özakça’nın durumlarını görüşemez mi?

Hemen bugün?

Görüşeceğinin ilânı bile hepimizi üzebilecek bir sonucu engelleyebilir.

Yazının tamamı için…