Ana sayfa Logo Altı ‘Erfin Türkiye’yi yeni darbe pratiğine sokar’

‘Erfin Türkiye’yi yeni darbe pratiğine sokar’

PAYLAŞ

Erdoğan’ın Erfin’e heran girilebileceği ifadelerine HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen’den yanıt geldi.

Bilgen, Efrin konusunda uyarıda bulunarak, “Eğer birileri Erdoğan’a bunu telkin ediyorsa ‘mutlaka girmen gerekiyor Türkiye’nin güvenliği bunu gerektiriyor’ diyorsa Erdoğan şundan emin olsun ki 15 Temmuz’un bir benzerini başka bir çevre kendisi için hazırlıyordur” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, Meclis’te bir araya geldiği bir grup gazeteciye gündemdeki sıcak başlıklara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın kayyum ve belediye başkanlarının görevden alınmasıyla ilgili “HDP’lilerin özel durumu var” sözlerini aynı zamanda bir itiraf olduğuna işaret eden Bilgen, “Bizimle ilgili kısmı şüphesiz artık bunu çok net biçimde, bu süreci bu noktaya getirebilmelerinin aslında mantığını dün deşifre ettiler. İlk DBP’li belediyeler görevden alındığında, sadece iktidardan değil muhalefetten de ciddi tepki olmadığı içindir ki iktidarın kendi içinde de ‘metal yorgunluğu’ diyerek canının istediğini yapma eğilimi bu kadar rahatça gerçekleşti.

Büyükşehirlerin belediye başkanları görevden alındı. Bu hafife alınır bir şey değil. Türkiye toplamı açısından da görevden alınmış belediyelerin toplam nüfusuna baktığınızda ciddi bir kesimin kullandığı oy yok sayıldı. Aynı şekilde CHP’ye de bu sürecin gelip dayanmış olması çok net biçimde yerel demokrasinin yok sayıldığını gösteriyor. Bunu ister kriminalize ederek yapın isterseniz kendi içerinizde gizli ayıklamaları bu şekilde sunmaya kalkın ya da muhalefete de ders vermek için araçsallaştırın. Çok net bir fotoğraf var; AKP iktidara geldiğinde seçilmiş valililer vadediyordu, şimdi atanan belediye başkanlarıyla Türkiye yönetiliyor” ifadelerini kullandı.

 ‘Suriye’de eskiye dönecek tek şey türbe’

Türkiye’nin Suriye politikasında gelmiş olduğu noktayı da değerlendiren Bilgen, şunları söyledi: “Başbakan şunu beyan etmiş oldu; her ne kadar tartışma Efrin eksenli seyrediyor olsa da görünen o ki Suriye’de bundan sonra tekrar eskiye dönecek olan tek şey Süleyman Şah Türbesi. Onun dışında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Dolayısıyla da Süleyman Şah’ın türbesinin dışında Suriye’nin geldiği durumu kabullenmektir yapılması gereken şey.”

‘Erfin Türkiye’yi yeni bir darbe pratiğine sokar’

Türkiye’nin Efrin’e dönük bir operasyonu sürekli gündeme getirmesine dair AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a uyarıda bulunan Bilgen, Efrin’e dönük olası bir operasyonunun Türkiye’yi yeni bir darbe pratiğinin içerisine sokacağına dikkat çekti.

Bilgen, şu değerlendirmelerde bulundu: “Trump’ın Kudüs mesajıyla elde etmek istediğiyle Türkiye’nin Efrin’e biçtiği rol birbirine benziyor. İç politikadaki tıkanıklığı kendi güvenlik sorunuymuş gibi görme, böyle algılanmasını sağlama çabasıdır. Şüpheniz aynı değil İsrail politikalarının Amerikan politikasındaki belirleyiciliği ortada ama şu anlamda kıyas yapmak mümkün. Türkiye açısından da İsrail sempatisi ne kadar belirleyici ise Amerika politikasında, Türkiye açısından da Kürt fobisi o kadar belirleyici. Tersine denklem kurulmuş durumda. O korkuya oynamak Türkiye iç politikasındaki başka gerilimleri örtmek için araçsallaştırılıyor. Efrin’in Türkiye’nin güvenliği sorunu gibi algılandığı kanaatinde değilim.

Türkiye’de toplumu Efrin’e odaklamak muhtemelen içerideki başka tartışmaları bastırmak açısından son derece etkili bir yöntem. Bu bir maceraya da dönüşebilir. Bir çılgınlık, deneme de yapılabilir ama şunu çok net söyleyebiliriz; bunlar başka sonuçlar doğurur. Uluslararası aktörler de göz yumabilirler. Ama bir sıcak çatışmaya taraf olmak, bir kara gücü sokmaya kalmak sadece Suriye’nin geleceğine dair dengeleri altüst etmez Türkiye iç politikasını da altüst eder. Daha açık tarif edersek; Türkiye’yi yeniden bir darbe pratiğinin içerisine sokar. Eğer birileri bunu Erdoğan’a telkin ediyorlarsa ‘mutlaka girmen gerekiyor Türkiye’nin güvenliği bunu gerektiriyor’ diyorlarsa Erdoğan şundan emin olsun ki 15 Temmuz’un bir benzerini başka bir çevre kendisi için hazırlıyordur. Efrin’de sadece bunun bir önüne uzatılmış havucu olabilir. Başka hiç bir rol oynamaz.”