Ana sayfa Genel Erdoğan’dan seçim hamlesi; Kürt meleler, cemaat ve tarikat temsilcileri sahaya sürüldü!

Erdoğan’dan seçim hamlesi; Kürt meleler, cemaat ve tarikat temsilcileri sahaya sürüldü!

Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi öncesinde 'Kürt Mele'lerini tarikat ve cemaat temsilcilerini sahaya sürdü. Kürt seçmenlerin oyları hedefleniyor. Ancak Saray’ın talimatıyla İstanbul dışında 12 büyükşehirde görev alan tebliğciler ile ne yapılmak isteniyor sorusu önem kazanıyor. Toplum erken genel seçime mi yoksa kendi ifadeleriyle kaosa sürükleyecek bilmediğimiz başka bir olaya mı hazırlanıyor?

PAYLAŞ

Ali Ata-GriHat Özel

23 Haziran’da yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi, yerel seçimden çok Türkiye’nin genelini ilgilendiren bir seçime dönüşmüş durumda. Tarafların tek bir oy kaybetmeye tek bir seçmeni küstürmeye tahammülleri yok. İki parti ve ittifakları seçimi kazanacaklarından emin görünse de perde arkasında yürütülen çalışmalar, “ölüm/kalım” savaşına dönüşen seçimden galip gelmek için tarafların tüm kozlarını sahaya sürdüğünü gösteriyor. Aslında herkes sandığa gitmeyen Kürt seçmenin oyuna göz dikmiş durumda… Kürtler İstanbul’un galibini belirleyecek!

HEDEF İSTANBUL’DAKİ KÜRT SEÇMEN

AKP, “Kürt Dosyasını” buzdolabından yeniden çıkardı. Halihazırda yeni bir açılım gündemde ve Aylarca sesi kısılan Öcalan tekrar aktör haline dönüştürüldü. Açıklamalarıyla açılımdan söz etti,  açlık grevlerini sonlandırdı. Ama hem AKP hem de CHP bu kez Kürtleri etkilemek için ‘Kürt Mele’ ve kanaat önderlerini devreye soktu. CHP, Diyarbakır’dan 10 mele ve 5 kanaat önderini İstanbul’a getirdi. Özellikle kanaat önderleri partililerle birlikte Kürtlerin yoğunlukta yaşadığı ilçeleri dolaşıp haksızlığa uğranıldığını anlatıyor. CHP’nin 10 mele ve 5 kanaat önderine karşılık AKP iddiaya göre; çeşitli gruplardan oluşan 120 mele ve 50 kanaat önderini İstanbul’a getirdi. Tüm harcamaları Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğinden karşılanıyor. Mele ve kanaat önderlerinin yanı sıra Menzil grubu, yüzlerce sofiyi de AKP’nin hizmetine vermiş. Bunlar da yine daha çok Kürt seçmene CHP’nin “küfrün partisi olduğunu ve seçimde hırsızlık yaptıklarını, İstanbul’un İslamın kalesi olduğunu” anlatıyor. Nerdeyse ev ev dolaşan sofi ve meleler AKP adayına oy verilmesini salık veriyor.

TEBLİĞCİLER İSTANBUL DIŞINDA “KAOS” VURGUSU YAPIYOR

AKP’nin bu stratejisinde kafaları karıştıran başka bir durum var. Erdoğan’ın talimatıyla diğer cemaatlerden mele ve kanaat önderlerinden oluşan kişiler sadece İstanbul’da değil 12 büyükşehire gönderilmiş. Kaynaklara göre, Erdoğan’ın talimatıyla hitabeti güçlü 2 binden fazla kişi görevlendirildi. Bu şahıslar sanki yarın seçim olacakmış gibi büyükşehirlerde partililerle çalışmalar yürütüyor. Buradaki hedef yine ağırlıklı olarak Kürt kökenliler. Hem seçime hem de ‘hain saldırılara’ karşı hazırlıklı olun şeklinde konuşmalar yapıyorlar. Bu kişilerin toplantı yaptıkları her mahallede polisler tarafından yoğun bir güvenlik önlemi alınıyor. Adana, Mersin, Kocaeli, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep gibi şehirlere öncelik verilmiş durumda.

SARAY’DAN KONUŞMA METNİ ALINIYOR

Sarayın tebliğcileri, Menzilciler, Yazıcılar, Meşveret, Med-zehra, Okuyucu,  İsmailağa, Tahşiyeciler, Hüdapar gibi gruplar ve cemaat çizgisinde olanlardan oluşuyor. Tebliğcilere her hafta ayrı bir konuşma metni verildiği belirtiliyor. Bu konuşmalarda oy isteme ve ekonomik kriz konusu da var, kaosa ve ‘ülkeye karşı oynanmak istenilen oyunlara’ karşı neler yapılması gerektiği de…

Saray’ın talimatıyla hem İstanbul hem de 12 büyükşehirde piyasaya sürülen tebliğciler ile ne yapılmak isteniyor sorusu önem kazanıyor. Toplum erken seçime mi yoksa bilmediğimiz başka bir olaya mı hazırlanıyor?

Mele: Türkiye’nin doğu ve güneydoğusunda gayri resmî olarak imam görevi yapan çoğunlukla Kürt din âlimi.