Ana sayfa Gündem Camilerde ‘Çav Bella’ çalınmasıyla ilgili paylaşım yapan eski CHP İzmir İl Başkan...

Camilerde ‘Çav Bella’ çalınmasıyla ilgili paylaşım yapan eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Özdemir tutuklandı

PAYLAŞ

İzmir’deki camilerden müzik yayını yapıldığı anlara ilişkin sosyal medyada cep telefonu ile çekilmiş videolar yayınlandı. O videoları Twitter hesabından paylaşanlardan biri de CHP eski İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir’di.

Özdemir dün akşam ifadesi alınmak üzere Emniyet’e götürüldü. Gözaltında tutulan Özdemir’e görüntülerin eline nasıl ulaştığı sorusu yöneltildi.

CHP’Lİ ÖZDEMİR TUTUKLANDI

Telefonu incelemeye alınan Özdemir’in ifadesinde, “Dini değerlere herhangi bir saygısızlık yapma kastım bu zamana kadar olmadı, inancım gereği bundan sonra da olamaz” dediği öğrenildi.

Emniyet’teki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen Banu Özdemir hakkında, savcılık sorgusunun ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklama kararı verildi.

PROVOKATİF SALDIRI BUGÜN DE TEKRARLANDI

Provokatif eylem bugün de tekrarlandı. İzmir’in Bornova ve Bayraklı ilçelerindeki bazı camilerde bu kez Aşık Mahzuni Şerif’in eseri olan ve Selda Bağcan’ın seslendirdiği “Yuh yuh” adlı şarkı çalındı.

Bağcan, “İzmir’deki cami hoparlörlerinden benim şarkımı dinletmişler. Tamamen provokatif bir eylem. Ülkeyi bir yerlere çekmeye çalışıyorlar. Şiddetle kınıyorum” açıklamasında bulundu.

İzmir İl Müftülüğü, olay aydınlanana kadar merkezi ezan sisteminin tedbiren durdurulduğunu açıkladı. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı da “Dini değerlerin aşağılanması” suçundan soruşturma başlattı. Emniyet güçleri olayın fail ya da faillerini araştırmaya başladı.