Ana sayfa Editörden Bülent Mumay: Devlet ricalinin Mercedes aşkı da, kullandığı bahanelerin de aynı olması...

Bülent Mumay: Devlet ricalinin Mercedes aşkı da, kullandığı bahanelerin de aynı olması ilginç değil mi?

PAYLAŞ

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a tahsis edilen makam araçlarını gündemine alan BirGün yazarı Bülent Mumay, Görmez ve Kahraman’ın ‘araçların eski olduklarına dair’ savunmalarını köşesine taşıyarak Mü’min suresinin 28.ayetini hatırlattı: “Çünkü Allah, ölçüyü taşıran ve çok yalan söyleyeni hidayete erdirmez. (…) Azâbın bir kısmı sizi çarpar.”

Bülent Mumay’ın yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Sabah-akşam “yerli ve milli” propagandası yapan devlet ricalinin Mercedes aşkı da, gıcır gıcır milyonluk araçlara binmek için kullandığı bahanelerin de aynı olması ilginç değil mi?
Açayım… Meclis Başkanı İsmail Kahraman, piyasa değeri olan 5 milyonluk yeni araç siparişini şu sözlerle savunmuş:
“2012 tarihli Mercedes makam aracımız iyice ‘beni bırak’ dedi. Tamircinin adresini almış, hep orada… Git gel, git gel… Yeni araba lazım…”
Yani 5 yaşındaki bir Mercedes’in artık çalışamaz hale geldiğini iddia ediyor.
Bu ara “topal ördek” gibi gezen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de, 2014 yılı fiyatlarıyla 1 milyon TL’ye Mercedes satın almayı şöyle gerekçelendirmişti:
“2006’dan bu yana yenilenmedi. Eski araç arıza vererek hizmette aksamalara neden oluyordu.”
8 yaşındaki bir Mercedes’ten söz ediyordu Diyanet’in Başkanı.
On yıllarca yollarda kalan, milyon kilometreyi deviren bir araçtan söz ediyoruz. Sanayideki bir ustaya, üç-beş yıllık Mercedes’in pert olduğunu söylerseniz, İngiliz anahtarıyla kovalar sizi.
Sevgili protokol üyeleri… “Ölçü”süz harcamalara bahane bulurken, gerçeklerden uzaklaşmıyor musunuz? Tereciye tere satmayalım ama Mü’min Suresi’nin 28. ayetini hatırlatmış olalım:
“Çünkü Allah, ölçüyü taşıran ve çok yalan söyleyeni hidayete erdirmez. (…) Azâbın bir kısmı sizi çarpar.”
Uyarmadı demeyin.

Yazının tamamı için…