Ana sayfa Editörden “Bu gidiş, Türkiye’yi sanıldığından çok daha kısa sürede duvara da çarpabilir”

“Bu gidiş, Türkiye’yi sanıldığından çok daha kısa sürede duvara da çarpabilir”

PAYLAŞ

Karar Yazarı Etyen Mahçupyan, Avrupa’ya karşı takınılan bu tavrın kısa vadede siyasette istenilen gelişmeleri sağlayabileceğini ancak bu gidişin Türkiye’yi sanıldığından çok daha kısa sürede duvara çarpabileceğini söyledi.

Mahçupyan’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Ancak Avrupa’nın kendi işini iyi yapamaması, Türkiye’nin yaptığını göstermiyor. Çünkü Türkiye hala vatandaşlığı değil kimliği öne çıkaran bir anlayışa, yani fazlasıyla ‘Ortadoğulu’ bir bakışa sahip. Avrupa’yı ziyaret eden hükümet yetkilileri ve siyasiler kendi kimliklerinin doğal parçası olarak gördükleri kurumlara ve mekanlara ziyaret etmekle yetiniyor, Türkiye’deki iç çatışma atmosferini oralara taşıyor ve Türkiyeli göçmenlerin bulundukları ülkelerde kimliksel çıkarları savunmalarını istiyorlar. Oysa bu insanlar söz konusu ülkelerde ya vatandaş konumundalar, ya da vatandaş olmasalar bile devletin bütün imkanlarından yararlanıyorlar.

Avrupa’ya ‘çakmak’ bizi rahatlatabilir, kısa vadede siyasette istenen gelişmeleri de sağlayabilir… Ancak kendimize dönüp ‘Türkiye ne yapıyor’ diye sormak zorundayız. Çünkü bu gidiş Türkiye’yi ekonomisi, siyaseti ve sosyal düzeni ile birlikte, sanıldığından çok daha kısa sürede duvara da çarpabilir.

Yazının tamamı için…