Ana sayfa Editörden Aydın Engin: ‘Serbest Piyasa Tanrısı’na tapıyorsanız sizin deftere kârın yanı sıra sevap...

Aydın Engin: ‘Serbest Piyasa Tanrısı’na tapıyorsanız sizin deftere kârın yanı sıra sevap bile yazılır

PAYLAŞ

Cumhuriyet yazarı Aydın Engin, dünyanın en güçlü ve zenginlerinin vergi cennetlerindeki yatırımlarına ilişkin sırları açığa çıkaran Paradise Papers (Paradise Belgeleri) olarak adlandırılan milyonlarca yeni belgeye değindi.

Sızan belgelerde yer alan Başbakan Binali Yıldırım’ın oğullarının Malta’daki gemicilik şirketlerini de hatırlatan Engin yazısında, “Ülkesinin yönetiminde, epey tepelerde bir iskemleye oturmuş bir siyasetçi niye bir ya da birkaç off-shore hesabı sahibidir sorusu daha da yakıcı ve zorunlu cevap ister” ifadelerine yer verdi.

Aydın Engin’in yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Bencileyin çulsuz gazetecilerin, okur olarak pek çoğunuzun bir vergi cennetinde bir off-shore hesabı yoktur. Olması için para gerek. Bayağı ciddi miktarda bir para…

Böyle parası olanların, mesela Barbados Adası’nda ya da Dominik, Grenada, Cayman, Bahama, Malta adalarında bir off-shore hesabı açmasında herhangi bir yasal engel yok. Yasal engel yok da biri durup dururken vergi cenneti olarak bilinen ülkeciklerde niye bir off-shore hesabı açar sorusu da cevaplanmalıdır.

Hele hele ülkesinin yönetiminde, epey tepelerde bir iskemleye oturmuş bir siyasetçi niye bir ya da birkaç off-shore hesabı sahibidir sorusu daha da yakıcı ve zorunlu cevap ister.
Bu soruda ısrar etmek gerek.

Yazı dizisinde okuyacaksınız, bir işadamının ya da kadınının bir, hatta birkaç off-shore şirketi kurarak yasalara aykırı hiçbir suç işlemeden nasıl vergi kaçırabileceği açık açık anlatılıyor ve bencileyin cahiller bile anlıyor.

Ancak görevi vergi kaçırmaları önlemek olan iktidar sahibi siyasetçiler offshore şirketi kurmuşlarsa, onlar için “Tamam da yaptığının yasalara aykırı bir yanı yok ki…” diyebilir miyiz, denebilir mi, denmeli mi?

Peki, “Yasalara aykırı değil ama ahlaka aykırı” denebilir mi?

Biliyorum, çocuksu bir saflıkla “Aaaa, evet, yasadışı değil ama ahlakdışı” diyenler çıkacak.
Yanılacaklar…

“Kapitalizmin ahlakı”na aykırı hiçbir yanı yok.

Hatta dinen de günah filan değil. “Serbest Piyasa Tanrısı”na tapıyorsanız sizin deftere kârın yanı sıra sevap bile yazılır…

Yazının tamamı için…