Ana sayfa Dünya Aramco tesislerine yapılan saldırının görüntüleri yayınlandı

Aramco tesislerine yapılan saldırının görüntüleri yayınlandı

Suudi Arabistan’ın Aramco petrol tesislerine bu ay silahlı insansız hava araçlarıyla yapılan saldırının görüntüleri yayınlandı.

PAYLAŞ

ABD’li CBS News televizyonu, Saudi Aramco’ya ait iki petrol tesisine yapılan saldırının görüntülerini yayınladı.

Videoda patlayıcıların petrol haznelerine çarpması sonucunda tesisin alev aldığı anlat görülüyor.

Suudi Arabistan’ın milli petrol şirketi Saudi Aramco’ya ait iki tesiste, 14 Eylül’de yerel saatle 04.00’te silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) düzenlenen saldırı sonucu yangın çıktığı açıklanmıştı. Yemen’deki Husiler, ölen ya da yaralananın olmadığı saldırıyı 10 SİHA kullanarak düzenlediklerini iddia etmişti.
Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan’ın tesislerine yapılan saldırı nedeniyle ülkenin petrol üretiminde günlük 5.7 milyon varil kesinti olduğu belirtilmişti.

Saldırının ardında İran’ın olduğunu öne süren ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a giderken yaptığı açıklamada, bir kez daha petrol tesislerinin vurulmasından İran’ı sorumlu tutmuş ve saldırıyı ilk kez ‘savaş nedeni’ sözleriyle tanımlamıştı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise Pompeo’yu, ABD Başkanı Donald Trump’ı İran’a karşı bir savaşa sürüklemek için aldatmaya çalışmakla suçlamış ve İran’ın saldırıyla ilgisi olmadığını açıklamıştı. Trump ise ABD’nin savaşa hiç olmadığı kadar hazır olduğunu ancak savaşın en son seçenek olacağını belirtmişti.
Pompeo, daha sonra savaş söylemlerinden geri adım atarak, İran’a karşı uluslararası bir koalisyon kurma çabasında olduklarını ve “barışçıl bir çözüm” amaçladıklarını açıklamıştı.