Ana sayfa Editörden Altaylı: Ekrem Dumanlı beni de aradı, ‘Fethullah Bey’e başsağlığı dilemek gibi bir...

Altaylı: Ekrem Dumanlı beni de aradı, ‘Fethullah Bey’e başsağlığı dilemek gibi bir arzum yok’ dedim

PAYLAŞ

Kapatılan Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın, Star gazetesi yazarı Nuh Albayrak’ı arayarak, Fetullah Gülen’in kardeşinin ölümü nedeniyle baş sağlığı dilemesini istediğine ilişkin tartışmalara değinen Habertürk Yazarı Fatih Altaylı, Dumanlı’nın aynı gün kendisini de aradığını ancak başsağlığı dilemediğini söyledi. Altaylı, “Genelde ölümlere saygım vardır. Rast gelirsem hiç tanımadığım insanların bile cenazesine katılmaktan, başsağlığı dilemekten çekinmem. Ama zorla başsağlığı dilemek de bana göre değil.” diye yazdı.

Fatih Altaylı, Ekrem Dumanlı’nın kendisini aradığı o günü yazısında şöyle anlattı:

Ofisimde oturuyorum. Telefonum çaldı.
Tanımadığım bir numara arıyor.
Genelde tanımadığım numaraları pek açmam ama açacağım tuttu.
“Buyrun” dedim.
“Fatih’ciğim ben Ekrem Dumanlı.”
Şaşırdım.
Dumanlı ile Başbakan’ın seyahatlerinden tanışıyoruz ama beni pek aramışlığı yok o güne kadar.
“Merhaba Ekrem. Hayırdır?” dedim.
“Fatih biliyorsun, hocaefendinin kardeşi vefat etti. Ben de şu anda hocaefendinin yanındayım. Telefonu vereyim de bir başsağlığı dile arzu edersen” dedi.
Normalde ne yapılır?
Efendi, terbiyeli bir insan böyle bir durumda “Tamam” der ve bir başsağlığı diler değil mi?
Peki ben ne yaptım?
“Ekrem’ciğim, teşekkür ederim aradığın için ama Fethullah Bey’e başsağlığı dilemek gibi bir arzum yok. Eğer böyle bir niyetim olsaydı zaten ben kendisini arardım. Hiç gerek yok başsağlığı dilememe. Ona yeterince başsağlığı dileyen vardır zaten. Benimkine ihtiyacı yoktur” dedim ve kapattım telefonu.
Böyle bir kabalığı yapmasaydım, büyük ihtimalle benim de adım o ilanda Gülen’i arayıp başsağlığı “diletilenler” arasında yer alacaktı.
Kabalıktan pek hoşlanmam ama bazen gerekli oluyor galiba.
Not: Genelde ölümlere saygım vardır. Rast gelirsem hiç tanımadığım insanların bile cenazesine katılmaktan, başsağlığı dilemekten çekinmem. Ama zorla başsağlığı dilemek de bana göre değil.

Yazının tamamı için…