Ana sayfa Gündem AKP’li Göksu’nun, belediye borcuna karşılık gizlice satışa çıkardığı yer camiymiş

AKP’li Göksu’nun, belediye borcuna karşılık gizlice satışa çıkardığı yer camiymiş

AKP’li Esenler Belediye Başkanı Göksu, Güneştepe Camisini belediyenin borcuna karşılık devredilmesi için yetki aldı. Caminin devredileceğini AKP’lilere bile söylemediği ortaya çıktı.

PAYLAŞ

Son yıllarda AKP‘nin yönettiği ilçe belediyeleri, borçlarını ödemek için kaynak bulamayınca elindeki dini tesis alanlarını satmaya başladı. İstanbul’da cami satış furyasına Sancaktepe, Üsküdar ve Güngören‘den sonra Esenler Belediyesi de katıldı.

Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre Kemer Mahallesi’nde Güneştepe Camii‘nin de bulunduğu arazi Esenler Belediyesi’nin vergi borcuna mahsuben yaklaşık 33 milyon 341 bin 8 lira bedel üzerinden Maliye Hazinesi’ne devredilecek.

AKP’Lİ GÖKSU MECLİS’TEN GİZLEDİ

31 Mart yerel seçimleri döneminde Trabzonlu Ekrem İmamoğlu’na “Yunan” ve ‘dış mihrak’ benzetmesi yapmasıyla büyük tepki çeken, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’ndeki performansıyla sık sık gündem olan AKP Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, önceki gün olağanüstü toplanan ilçe belediye meclisinden bir taşınmazın satışı için yetki istedi.

Gündem maddeleri arasında gayrimenkulün satışı hakkında Emlak ve İstimlak Müdürlüğü’nün teklifi yer alıyordu. Ancak, gayrimenkulle ilgili olarak toplantı öncesinde belediye meclis üyelerine bilgi verilmediği öğrenildi.

‘TOPLANTI SALONUNA GİRENE KADAR SATIŞ HAKKINDA HİÇBİR ŞEY BİLMİYORDUK’

Esenler Belediyesi’nin CHP’li Meclis üyesi Kemal Şahin, olaya ilişkin “Biz toplantı salonuna girene kadar gayrimenkulün satışı hakkında hiçbir şey bilmiyorduk. Normalde bu gayrimenkul satışı yapılırken komisyon raporu hazırlanır ve meclis üyelerine iki gün önceden rapor verilirdi. Pandemi sürecini fırsat bilip oldu bittiye getirdiler” dedi.

‘AKP’LİLER BİLE BİLMİYORDU, BELKİ İTİRAZ EDERLERDİ’

“Toplantıdan sonra yaptığım araştırmayla satılan yerin ibadet alanını gördüm” diyen Şahin, olağanüstü meclis oturumu sırasında gayrimenkule ait ada parsel numarasının hızlıca okunup onay istendiğini belirterek şunları kaydetti:

“AKP’li meclis üyeleri dahil hiç kimse, neresinin satıldığını bilmiyordu. Dini tesis alanının satıldığını bilseler belki karşı çıkarlardı.”

‘TEPKİ GÖRMEMEK İÇİN GİZLİ KAPAKLI YAPILDI’

“Göksu borç ödemek için bugüne kadar belediyeye ait çok sayıda taşınmazı sattı. İlk kez ibadet alanı da satıldı. O da tepki görmemek için gizli kapaklı yapıldı.

İbadet mekanını ticari bir mantıkla borç ödemesine konu etmek etik değil. Kültürümüz ve temel değerlerimizle örtüşmüyor ibadet yerini satmak kabul edilemez.”

CAMİYİ OLDU BİTTİYLE DEVRETTİLER

32 yıllık Güneştepe Camii, Esenler Kemer Mahallesi’ndeki 3 bin 922 metrekarelik arazi üzerinde yer alıyor. CHP’li Meclis üyesi Kemal Şahin, “Satışı oldu bittiye getirdiler” diye ekledi.